#ZatrzymajAborcje w Sejmie Drukuj
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 sierpnia 2017 19:15

– Ta inicjatywa to realna nadzieja, aby zakończyć zabijanie dzieci w Polsce – mówiła podczas konferencji prasowej przed gmachem Sejmu Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje.

Projekt ustawy zakazującej dokonywania aborcji na podstawie przesłanki eugenicznej został dziś złożony przez komitet na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Jak wyjaśniają twórczynie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje, to na mocy przesłanki eugenicznej zabijanych jest w Polsce 96 proc. dzieci spośród wszystkich poddawanych aborcji. Projekt ustawy, wykreślającej tę przesłankę, został dziś złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje. Tak zwana przesłanka eugeniczna pozwala na aborcję w sytuacji, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Jak wyjaśniła podczas konferencji prasowej przed gmachem Sejmu Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje, inicjatywa ta jest przywróceniem „nadziei dzieciom, matkom i rodzinom” i szansą na zakończenie legalnej praktyki aborcyjnej, zgodnie z którą dzieci, u których jest podejrzenie choroby lub niepełnosprawności, zabijane są często w 4.-6. miesiącu ciąży, ponieważ wcześniej wiele podejrzeń chorób jest niemożliwe do zdiagnozowania. Wskazała przy tym na olbrzymią dyskryminację dzieci, którym odmawia się prawa do życia ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności.

– Podkreślam, że rzecz dotyczy podejrzenia choroby, a nie pewności. Nigdy nie ma pewności, że dziecko jest chore, a doświadczenia rodzin, w których dzieci rodziły się zdrowe lub w lepszym stanie, niż prognozowano, pozwalają nam przypuszczać, że te diagnozy często są błędne i niepotwierdzone – zauważyła Korzekwa-Kaliszuk.

Jak dodała Kaja Godek, zmiana ustawy pozwoli zatem na uratowanie bardzo dużej liczby dzieci dzięki niewielkiej zmianie prawnej.

– Tak jak teraz nie można zabijać dzieci zdrowych, tak nie będzie wolno zabijać dzieci chorych – podsumowała pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcje Kaja Godek. Jak wyjaśniła, złożone u marszałka Sejmu zawiadomienie o utworzeniu komitetu powinno zostać przyjęte w ciągu 14 dni, a po tym terminie komitet rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem ustawy, których należy zebrać minimum 100 tys.

– Zapis o tym, że można zabić dziecko ze względu na niepełnosprawność, budzi największy sprzeciw Polaków. Mamy również deklaracje ze strony polityków różnych ugrupowań, że to jest przepis, który powinien zostać jak najszybciej zmieniony – mówiła Godek. Nawiązując do poparcia projektu m.in. przez międzynarodową federację „One of Us”, podkreśliła też, że „tam, gdzie Europa mówi głosem swoich obywateli, Europa opowiada się za życiem”, a naciski płynące do Polski, aby nie zaostrzać przepisów aborcyjnych, są „naciskami europejskiego establishmentu, który nie reprezentuje obywateli Europy”.

Źródło: KAI

Za: Nasz Dziennik